Obilježili smo Dan sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja)
Autor: BARBARA BUŠIĆ, 31. 1. 2021.

„Njihove neispričane priče moraju se i dalje pričati”

Učenici sedmih razreda obilježili su Dan sjećanja na žrtve holokausta.

Na satu Hrvatskoga jezika čitali su ulomak iz romana Johna Boyna „Dječak u prugastoj pidžami”. Ovu su knjigu uvrstili na svoj popis lektiri, pa se nadamo da će ju uskoro imati u knjižnici jer ih je uvod u čitanje snažno motivirao za cjelovito čitanje.

O Drugom svjetskom ratu sedmaši će učiti u 8. razredu. Na satu su usvojili pojmove: holokaust, genocid i deportacija.

U logoru Auschwitz (Birkenau), koji je služio za istrebljenje, ubijeno je otprilike 960000 Židova.

John Boyne (1971.) je njima posvetio svoj roman (2006.), a preveden je na 46 svjetskih jezika.

Nakon čitanja teksta pogledali su i dijelove istoimenog filma, te zaključili da je odrastanje u slobodi, toplini doma, bez predrasuda, neprocjenjivo bogatstvo, koje ponekad shvaćamo „zdravo za gotovo”.

Svoje dojmove završili su piščevim rečenicama: „...kakva god bila vaša reakcija na tu priču, nadam se da će glasovi Brune i Shmuela nastaviti odjekivati u vama kao što točine u meni. Njihovi izgubljeni glasovi moraju se čuti i dalje; njihove neispričane priče moraju se i dalje pričati, jer predstavljaju sve one koji nisu doživjeli da ih sami ispričaju.”

Barbara Bušić, 7.a