Pet koraka do istine
Autor: Marina Petanjak, 3. 6. 2020.

Vijesti u doba korone

Kao što znamo, u današnjem svijetu izloženi smo raznim dezinformacijama i lažnim vijestima. One kod ljudi izazivaju različite osjećaje - strah, zbunjenost, ljutnju, tugu, tjeskobu... Tome smo posebno mogli svjedočiti tijekom korona krize.

Kako bi učenici Osnovne škole Drenje naučili razlikovati lažne od istinitih - dobrih vijesti, 2. lipnja 2020. godine u 11:30h imali su online predavanje preko aplikacije Zoom. U predavanju su sudjelovali učitelji informatike i hrvatskoga jezika, ravnatelj, psihologinja, knjižničarke te učenici šestih, sedmih i osmih razreda.

Imali su i posebnoga gosta - Vjekoslava Đaića, urednika večernjih vijesti Nove TV. Novinar Đaić, bivši učenik škole u Drenju, temeljito je odgovorio na sva pitanja učenika.

Učenici su na predavanju naučili: kako napisati vijest; pet pitanja na koje vijest odgovara (Tko? Što? Gdje? Kada? Zašto?/Kako?); zašto je vijest kraljica novinarstva; kako prepoznati lažne vijesti te kako provjeriti  njihovu vjerodostojnost; koje su mrežne stranice provjerene i točne; kojim medijima vjerovati (tisku, TV-u, radiju, ili pak internetskim portalima); zašto su društvene mreže “najkritičniji” oblik informiranja.

Učenici su ispunili anketu kojom su izrazili svoje dojmove o ovom predavanju. Rezultate ankete bit će objavljeni nakon obrade.