U sklopu Erasmus+ projekta Ecology is anytime, anywhere naši su učenici Elena Šajkunović, Kristijan Petej i Fabijan Hajduković, uz pratnju učitelja Marka Berberovića i psihologinje Marije Jurić, sudjelovali u nezaboravnoj razmjeni učenika u Turskoj od 12. do 16. siječnja 2026. godine.
Putovanje je započelo letom iz Sarajeva prema Istanbulu, a nastavilo se prema Izmitu, gdje smo proveli nekoliko ispunjenih i vrlo sadržajnih dana. Već prvi dan upoznali smo tursku školu, njihovu kulturu, način odijevanja i glazbu, a posebno dojmljiv bio je doček janjičara. Druženje smo zaokružili večerom i kušanjem tradicionalnih turskih jela, uključujući nezaobilazne kebabe.

Istanbul – grad koji spaja Europu i Aziju
Jedan dan bio je posvećen razgledavanju Istanbula – Aja Sofija, Plava džamija, Topkapi palača, Veliki bazar i Egipatska tržnica ostavili su snažan dojam na sve sudionike. Učenici su imali priliku upoznati bogatu povijest grada, ali i osjetiti njegovu živu energiju, gužvu, mirise začina i posebnu atmosferu.
Učenje kroz praksu i istraživanje
U Izmitu smo posjetili Muzej papira i znanstveni centar, gdje su učenici sudjelovali u radionici sastavljanja LEGO robota te istraživali razne znanstvene, senzorne i perceptivne postave. Kroz igru i praktičan rad učili su o tehnologiji, znanosti i funkcioniranju našeg planeta.
Posjet prirodnom parku Ormanya donio je susret s brojnim životinjama, šetnju prirodom i opuštenu atmosferu, a cijelo putovanje dodatno je obogatilo međusobno druženje i stvaranje novih prijateljstava.
Na povratku kući nezaobilazna postaja bila je i Bašćaršija u Sarajevu, uz ćevape i baklave.
Ova razmjena bila je ispunjena učenjem, putovanjem, osobnim rastom i nezaboravnim iskustvima koja će naši učenici još dugo pamtiti.
Hvala domaćinima na toplom gostoprimstvu i Erasmus+ programu na još jednoj predivnoj međunarodnoj priči.
Više fotografija pogledajte OVDJE!



