Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu od ove se godine službeno obilježava diljem Republike Hrvatske. Datum 3. svibnja odabran je jer je tog dana 1992. godine u Slavonskom Brodu poginulo najviše djece u jednom danu – njih šestero, što je taj dan učinilo najkrvavijim ratnim danom u povijesti grada.

Tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj je poginulo više od 400 djece, a posebno je bolna činjenica da je u Slavonskom Brodu stradalo njih 28, što je najveći broj poginule djece u nekoj jedinici lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Na satu Hrvatskoga jezika učenici su čitali ulomak o dječaku Josipu Ivančiću, Đakovčaninu koji je poginuo 8. travnja 1992., iz knjige Ani Galović “Zašto ja, mali, spavam u skloništu?”. Autorica je uložila veliki trud kako bi istražila i zabilježila podatke o stradaloj djeci, čime je dala velik doprinos očuvanju njihove uspomene. Zahvaljujući Ani koja nam je ustupila fotografije i podatke, učenici su uredili pano s fotografijama i osnovnim podacima o poginuloj djeci.
U znak sjećanja i suosjećanja, učenici su pisali stihove, antiratne poruke te su izrazili svoje osjećaje kroz crteže. Bio je to sat na kojem su mladi pokazali koliko je važno čuvati uspomenu na nevine žrtve i graditi kulturu mira.
Više fotografija pogledajte OVDJE!
učiteljica Mihaela Topić