U sklopu preventivnog programa ove godine provodimo projekt „Baš je dobro biti ja“, koji je prepoznat od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te financiran u iznosu od 2.000,00 eura.

Ono što nas posebno veseli je ponovno gostovanje dječje psihijatrice prof. dr. sc. Katarine Dodig-Ćurković u našoj školi. Dana 8. travnja 2025. godine, za učenike predmetne nastave održala je sjajnu radionicu pod nazivom „Što sve šteti mome tijelu“.
Učenici su imali priliku čuti korisne savjete te naučiti kako prepoznati znakove ovisničkog ponašanja.
Dojmovi učenica:
Ena, 8.b razred:
„Tema predavanja su bile ovisnosti. Liječnica nam je pričala o negativnim utjecajima ovisnosti kao što su marihuana, joint i modernije ovisnosti o internetu i igricama. Predavanje mi se svidjelo jer nas je psihijatrica osvijestila o ovisnostima u koje možemo lako upasti. Također, objasnila nam je kako prepoznati osobe koje su ovisne o nekim opijatima, što mi se činilo korisnim.“
Gabrijela, 8.b razred:
„Predavanje o modernim ovisnostima mi se jako svidjelo i smatram da je vrlo poučno. Riječi psihijatrice su u meni probudile svijest o šteti koju sredstva ovisnosti mogu napraviti. Također, primjeri iz njezinog radnog iskustva su bili izuzetno zanimljivi.“
Kiara, 8.a razred:
„Psihijatrica nam je držala predavanje o modernim ovisnostima koje su aktualne među nama. Predavanje je bilo poučno i zanimljivo te mi se jako svidjelo.“
Edukacija za učitelje i stručne suradnike
Istog dana održana je i edukacija za učitelje i stručne suradnike pod nazivom „Moderne ovisnosti među mladima – Jesmo li ih uopće svjesni?“. Učitelji su imali priliku čuti brojne primjere iz prakse, podići svijest o prisutnosti modernih ovisnosti među mladima te kako im pravovremeno pomoći i prevenirati razvoj ovisničkog ponašanja. Psihijatrica je posebno istaknula i važnost roditeljske uloge, ali i česta zanemarivanja koja nažalost doprinose neprimjerenim ponašanjima.
Ostale aktivnosti u sklopu projekta
- Učenici 5. i 6. razreda sudjelovali su u radionicama na temu „Sigurnost u digitalnoj džungli“, koje su održali djelatnici Centra za sigurniji Internet, Osijek.
- Održane su i radionice Biblioterapije, koje provode knjižničarka Vlatka Štrk i psihologinja Marija Jurić. Svoje priče i primjere predstavile su na znanstveno-stručnom skupu „Psihološke intervencije u školstvu i zdravstvu 2“, održanom 7. veljače 2025. u Osijeku.
- Proveden je i ciklus radionica TEEN CAP za učenike 8.a i 8.b razreda.
- U nastavku projekta planirana je edukacija za učitelje na temu psihološke otpornosti djece.
Više fotografija pogledajte OVDJE!
Marija Jurić, školska psihologinja