Autor: Patricija Agatić, 20. 10. 2015.

U ponedjeljak 19.10.2015. godine, naši osmaši, zajedno s učiteljicama hrvatskog i povijesti, Evicom Dernej i Zlaticom Dumančić, obilježili su Svjetski dan kravate.

Noseći kravate, kao modni detalj, i u stilu Jamesa Bonda, osmaši su se povezali s hrvatskom povješću i nastankom našeg izvornog brenda.

"Žao nam je što nismo gospoda, pa da svaki dan nosimo kravate," rekao je jedan od učenika.

Evo i priče kako je nastala: Kada su hrvatski mladići išli u boj, služiti Francuskoj, njihove su im djeve vezale crveni rubac oko vrata. Bilo je to u 17. stoljeću. Oduševljeni francuski kralj Luj XIII. zapovijedio je da svi vojnici moraju imati takve marame.

Kroz stoljeća kavata je mijenjala svoj izgled: veličinu, teksturu..., ali je i dalje zadržala izvorni oblik. U galeriji možete pogledati način vezanja kravate koji obično mnogima zadaje glavobolju.

Na satu hrvatskog jezika svaka je kravata ispričala svoju priču. Na školskom fejsu pročitajte djeliće naših priča! Kravata je motivirale naše šestaše, pa su tako nastale i pjesme o kravati. Obavezno posjetite Literarni kutak.