Bake i djedovi u školskim klupama
Autor: Evica Dernej, 11. 11. 2021.

Učenici šestih razreda tijekom listopada su sudjelovali u istraživačkom projektu „Bake i djedovi u školskim klupama”.

Prije svih aktivnosti dobili su upute i smjernice kako započeti; kako istraživati i prikupljati podatke; pronaći zanimljivosti koje drugi nemaju; kako prezentirati svoj rad i kako će projekt biti vrednovan.

Učenici su bili motivirani, marljivi i kreativni. Tema je učenicima bila poticajna i zanimljiva pa su nastali videozapisi, posteri i prezentacije (pogledajte ih u priloženim dokumentima ispod ove vijesti).

Evo nekoliko zanimljivosti o školovanju baka i djedova:

Karla Š.: „Djed kaže da su imali predmete: Hrvatski ili srpski jezi, Povijest, Zemljopis, Račun i geometrija, Ručni rad, Higijena, Lijepo pisanje, Tjelesno vježbanje.“

Borna H.: „Umjesto bilježnice imali su pločice, olovku i krpice za brisanje. Pored latinice učili su i ćirilicu u 3. razredu.“

Mia L.: „Prije škole moj je djed pomagao u poslovima u polju. Jakne i čizme nasljeđivao je od starijeg brata. Djed se prisjeća kako ih je učiteljica kažnjavala i dobivali su packe, a bila je i zadnja klupa u kojoj ju sjedili kažnjeni učenici. Zvala se magareća klupa. Nije imao mobitel, tablet, Internet, već su se igrali igračkama koje su sami napravili: praćke, luk i strijela…“

Noa N.: „Moji baka i dida su se upoznali na brucošijadi u Osijeku 1986. Baka je krenula na fakultet u Osijeku i počela studirati Hrvatski jezik i književnost, a dida je želio studirati medicinu, ali je na kraju završio poljoprivredu u Osijeku.“

Stjepan Č.: „Kada je moj djed išao u školu, bilo je dozvoljeno kažnjavanje. Učenici, koji nisu nešto znali, dobili su batina. Nosili su deblje suknje ili hlače da ne osjete batine po turu.“

Predstavljajući svoje radove, bili su začuđeni; uvidjeli su da je puno ljepše, zabavnije i lakše biti učenik danas, da se škola mijenjala i da ne bi željeli ići u školu kakvu pamte njihovi sugovornici.

Više fotografija pogledajte OVDJE!

Priloženi dokumenti:
Ana_Hajdukovic.m4a (3.34 MB)