Osmaši gledali operu "Carmen"
Autor: Dora Živković, 10. 3. 2020.

Učenici Osnovne škole Drenje u petak 6.3. išli su u HNK Osijek gledati operu "Carmen".

"Carmen" je opera napisana na francuskom jeziku, a njezin skladatelj je Georges Bizet. U operi "Carmen" učenici su mogli vidjeti kako mlada ciganka po imenu Carmentina ili ukratko Carmen svojom prevrtljivom naravi zavlači vojnika Don Josea kako bi mogla pobjeći iz zatvora.

Nakon zavođenja i sama se zaljubila, ali ta ljubav je trajala sve dok nije upoznala mladog toreadora Escamilla. Kako se Don Jose nije mogao oprostiti od svoje Carmen, dolazi na toreadorov dvoboj i ubija Carmen. Nakon njezine smrti shvaća što je učinio i iskreno žali zbog toga.

Iz ove opere učenici su mogli zaključiti da ljubav ne traje vječno i da trebamo prvo promisliti, pa onda nešto učiniti.

Kada je opera završila, učenici su imali 30 minuta odmora i mogli su prošetati gradom Osijekom. Ovo je bila prva opera naših osmaša u kojoj su svi uživali.

Georges Bizet
C A R M E N
Opera u četiri čina

Autori libreta Henri Meilhac i Ludovic Halévy,