Obilježili smo Svjetski dan šećerne bolesti
Autor: Evica Dernej, 15. 11. 2019.

Na sam Svjetski dan šećerne bolesti 14. studenoga, učenici 6.a razreda i razrednica Evica Dernej gledali su film “Sigurno u dugi”. To je dokumentarni film sniman šesnaest godina o životu dječaka Parisa i njegove obitelji, od trenutka kada mu je dijagnosticira dijabetes tip 1 (u dobi od dvije godine do njegove rane mladosti).

Potresne trenutke borbe s dijabetesom kamerom su zabilježili Parisova majka, sestre i otac.

Dokumentarni film prati sve izazove s kojima se susreće oboljeli od šećerne bolesti i svakodnevnu borbu i zajedništvo obitelji. Ovaj nas film uči da dijabetes nije prepreka da biste bili uspješni u svkodnevnom životu, jer Paris je danas vrhunski sportaš veslač.

Potvrda svega ovoga je i naš učenik Marino Živković. Marino je vedar, duhovit, odličan učenik, velika pričalica i radoznalica.

S Marinom smo bogatiji za jednu duginu boju!

Kako bi razvili svijest o prisutnosti ove bolesti, te važnosti liječenja, grad Đakovo u suradnji s udrugom "Slatki život" Đakovo, organizirao je  obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti. Tim povodom djeca oboljela od dijabetesa zajedno sa svojim prijateljima u 12 sati u zrak su pustili plave balone na Strossmayerovom trgu. Udruga Slatki život Đakovo na gradskom korzu dijelila je edukativne materijale, dok su patronažne sestre vršile besplatno mjerenje šećera u krvi.