Književnici Julijana Matanović i Pavao Pavličić u našoj školi
Autor: Administrator , 6. 4. 2019.

Na početku i na kraju bijaše kava

Autorica autobiografske proze “Zašto sam vam lagala“ i lektirni pisac, autor “Trojice u Trnju” i “Dobrog duha Zagreba”, gostovali su u našoj školi 4. travnja 2019.

Književnica Julijana Matanović predstavila se našim učenicima govoreći im o svom odrastanju u Đurđenovcu, školovanju u Našicama i Osijeku, te radu sa studentima na Filozofskom fakultetu u Osijeku i Zagrebu. Naglasila je kako je odmalena puno čitala, ali njen prvijenac “Laganje” nastao je u 38. godini.

“Da biste postali pisac, morate puno čitati”, zaključio je književnik Pavao Pavličić.

Akademik Pavličić ispričao je svoju priču o gradu Vukovaru, Dunavu i Šapudlu. Ispreplitanje Vukovara i Zagreba ostavilo je traga u njegovim romanima (101 roman), a najviše pitanja naših učenika bilo je o pisanju kriminalističkih pripovjedaka “Dobri duh Zagreba” i romana “Trojica u Trnju”.

Kako su učenici čitali prozu “Vezanje tenisica s jednom nepoznanicom”, Matanović je istaknula da je literaturu za djecu i mlade počela pisati postavši majka. Često su rečenice kćeri Magdalene bile početak jedne priče (“Samo majka i kći”).

Od 2017. Matanović i Pavličić su u braku. Povezanost u literaturi i stvarnosti bila je očigledna.

Sjajna pitanja pažljivih slušatelja i duhoviti dvojac koji je ispunio našu školu lijepom književnošću.

Više fotografija pogledajte OVDJE!