Živjeti zajedno
Autor: Evica Dernej, 23. 11. 2016.

Učenici sedmih razreda na satu hrvatskoga jezika trima su nastavnim jedinicama povezali dan tolerancije (16.11.).

Na satu jezika obrađivali smo Značenje riječi i odnose među riječima. Suprotnice tolerancija i diskriminacija bile su početak našega rada. Radeći u parovima, nastali su zanimljivi nastavni listići u kojima se iščitava različito gledanje i razmišljanje o istom – prihvaćanje i neprihvaćanje različitosti.

M. Ghandi je obilježio sat književnosti.

„Svijet je moja obitelj“ je prozni tekst iz kojega su učenici izdvojili najznakovitije citate:

„Čovjek je društveno biće.“

„Kad bi mogao postaviti da bude u potpunoj neovisnosti od svojih bližnjih, postao bi toliko bahat i uobražen da bi bio pravi teret i neugoda svijetu. Ovisnost o društvu uči ga čovječnosti.“

Svake godine, 18. studenoga, našom učionicom zavlada muk. Pomiješaju se rat i mir. Danom sjećanja na Vukovar zaključili smo našu priču o diskriminaciji i toleranciji.

Sinišin glas smiruje i opominje. Na kraju ostaje spokoj, nada, ponos i pogled u budućnost.